scorecardresearch

Napo 6 Tehlike: Kimyasallar

212 izlenme
Kategori Eğitim
Eklenme Tarihi 4 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Bu film, 2003 yılında yapılan ”Kazımak ve koklamak- işyerinde kimyasal riskler” filminin gözden geçirilmiş halidir. Tehlikeli maddelerin taşınmasında kullanılan uyumlaştırılmış işaretlerdeki (piktogramlardaki) değişiklikler ile kimyasalların ürün sınıflandırmasında, etiketlenmesinde ve paketlenmesinde (CLP) kullanılan işaretleri tanıtmaktadır. Mevcut durumda bulunan 7 piktogramın yerini 9 piktogram almıştır.

Önemli tarihler: maddelerin yeni global sisteme (GHS) göre yeniden sınıflandırılması ve etiketlenmesi gereken 1 Aralık 2010; Karışımlar (eski adıyla preparatlar) için aynı sürecin uygulanacağı 1 Haziran 2015.

Napo, tahriş edici, yanıcı, aşındırıcı, toksik ya da çevre için tehlikeli olanları dâhil çeşitli kimyasallarla çalışma konusunda kısa skeçlerde yer almaktadır. Her bir skeç güvenli çalışma uygulamaları ile kazaların nasıl önlenebileceğini gösteren özet bölümlerle devam etmektedir. Bu film, tüm sektörler ve tüm seviyedeki çalışanlar için uygundur. Filmin amacı, kimyasal ürünlerin etiketlenmesinin önemine dikkat çekmektir. Patlamalı bir açılış sahnesinin ardından, 6 bölüm önce ciddi olumsuz sonuçları olan yanlış yolu ve güvenlik talimatlarına uyulan doğru yolu göstermektedir.
Etiketler